Jesteś w: Start / Projekty / TOPTEN ACT

TOPTEN ACT

 

Euro Topten Act - serwis konsumencki prowadzony na stronach internetowych www.topten.info.pl, będący efektem projektu, który uzyskał finansowanie z programu Unii Europejskiej Horizon 2020 w ramach umowy dotacji nr 649647. Jest to już czwarta edycja projektu, którego zakończenie przewiduje się w 2018 r.

logo topten

W dzisiejszych czasach zakup sprzętu nie jest łatwą decyzją. Na rynku dostępne są tysiące modeli, a producenci prześcigają się w coraz wymyślniejszych reklamach swoich produktów. To od nas jednak zależy ile zapłacimy za sprzęt, a co najważniejsze ile będzie nas kosztować jego użytkowanie. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że koszty energii stale wzrastają i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał ulec zmianie. Już na etapie podejmowania decyzji o zakupie możemy więc mieć wpływ na zasobność naszych portfeli.

Portal www.topten.info.pl, rozwijany w ramach projektu Euro Topten finansowanego z europejskiego programu Horizon 2020, ma za zadanie zapewnienie pomocy konsumentom w wyborze sprzętu. Topten oznacza bowiem najbardziej efektywną energetycznie 10-tkę produktów w różnych kategoriach spośród bogatej oferty urządzeń dostępnych na polskim rynku (m.in. sprzęt AGD, sprzęt biurowy, samochody, źródła światła, kotły, pompy, silniki, kolektory słoneczne). Jest to narzędzie umożliwiające przeszukiwanie bazy urządzeń zużywających energię oraz porównywanie ich ze sobą. Wybór produktów Topten oparty jest głównie o ich efektywność energetyczną, prezentowane są także inne równie ważne dla konsumentów dane, jak: marka, model, cena, zdjęcie oraz koszt energii zaoszczędzonej. Serwis Topten jest niezależny od producentów oraz dystrybutorów i opiera się na etykietach, standardowych deklaracjach, obiektywnych testach i analizach opracowanych przez niezależne instytucje. Co najmniej raz na pół roku informacje przedstawione na stronie są aktualizowane do stanu najbliższego rzeczywistej sytuacji na rynku.

Inicjatywa TopTen rozwija się także poza kontynentem europejskim. W 2011 r. powstały dwie nowe strony z najlepszą energetycznie dziesiątką produktów na rynku - w Chinach (www.top10china.cn) oraz w Stanach Zjednoczonych (www.toptenusa.org). Jest to tym bardziej cenna inicjatywa iż oba kraje zajmują niechlubne dwa pierwsze miejsca na liście największych producentów gazów cieplarnianych na świecie.

Zapraszamy do korzystania z portalu www.topten.info.pl.

Osoby zainteresowane pogłębianiem wiedzy na temat energooszczędności zapraszamy na platformę e-learningową (www.e-szkolenia.fewe.pl), na której dostępne są bezpłatne kursy internetowe.

 


Kierownik projektu: Anna Bogusz, a.bogusz@fewe.pl

This is WhiteBlack Plone Theme